درب و پنجره upvc

یو پی وی سی مخفف کلمات Unplasticized Poly Vinyl Chloride می باشد که در اوایل دهه 1960 در آلمان ساخته شده، با وجود این توسعه یو پی وی سی در این صنعت مشکلاتی را به همراه داشت. به عنوان مثال عوامل نرم کننده که برای ایجاد انعطاف پذیری در دمای پائین به آن اضافه می شد محصول را از پی وی سی خارج می کرد و ماده متخلخلی را بوجود می آورد که خواص مورد نظر را نداشت.

بعد از سال ها تولید کنندگان مواد خام فرمولاسیون جدیدی ارائه دادند که با افزودن مواد مختلفی مثل ضربه گیر ها، نرم کننده ها، مواد ضد احتراق، روان کننده ها و کمک کننده ها به پی وی سی موفق شدند که پروفیل های تولیدی را حتی در شرایط سرد، سخت و محکم نگاه دارند. انتخاب فرمولاسیون مناسب، همان طور که در آزمایش ها دراز مدت نشان داد، اطمینان خاطر از عدم فرسایش، زرد شدن، خوردگی و پوسیدگی پنجره های یو پی وی سی به مصرف کنندگان ارائه نمود. در آن زمان مواد، اکسترودرها، قالب ها و کالیبراتورها و سایر تجهیزات تولید پروفیل های در و پنجره یو پی وی سی ابتدایی بودند. طراحی پروفیل ها نیز ساده بود و استفاده از آن ها نیز به سرعت گسترش می یافت.

تاریخچه یو پی وی سی

مقدمه

امروزه استفاده نامناسب از منابع انرژی می تواند صدمات جبران ناپذیری را به چرخه اقتصاد وارد نماید.

در این خصوص بخش ساختمان ها دارای سهم حدود 35 درصدی در مصرف انرژی است که سهم بالایی را در این زمینه به خود اختصاص داده است. حدود 30 درصد  از اتلاف انرژی در ساختمان از طریق پنجره ها صورت می گیرد که این مسئله استفاده از پنجره های نوین را ضروری می نماید.

سابقه در ایران

در ایران اولین بار در اواخر دهه 50، واحد تولید پروفیل و ساخت در و پنجره یو پی وی سی احداث گردید و با اینکه در سال های بعد واحد های تولیدی دیگری در این زمینه احداث گردیده است، اما به دلایل مختلف واحد های موجود از تکنولوژی پیشرفته کنونی برخوردار نبوده و حجم عمده پروفیل  مصرفی  واحد های مونتاژ از منابع خارجی تأمین می گردید. با عنایت به نیاز کشور به واحدهای مسکونی، تجاری و اداری و اهمیت به کارگیری مصالح مناسب و همچنین تاثیر مثبت پنجره های یو پی وی سی با شیشه دو جداره در بهینه سازی انرژی، هم اینک استفاده از این نوع در و پنجره ها رو به فزونی گذاشته است.

از سال 1380 با حمایت و پشتیبانی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و دستورالعمل های دولت در ارتباط با مبحث 19 که موضوع آن دستورالعمل صرفه جویی انرژی در ساختمان می باشد، استفاده از این محصول روز به روز بیشتر گردید.

 

 مزایای پروفیل یو پی وی سی

نظارت ساده و آسان

پنجره های ساخته شده از پروفیل های یو پی وی سی، به آسانی قابلیت شستشو دارند.

امنیت بسیار بالا

به دلیل امکان استفاده از یراق آلات مدرن و تعدد قسمت های قفل شونده در و پنجره های یو پی وی سی، می تواند از امنیت بسیار بالایی، برخوردار باشد.

صرفه جویی در مصرف انرژی

با توجه به اینکه حدود 30 درصد از هدر روی انرژی در درون ساختمان ها از طریق پنجره ها صورت می پذیرد، بنابراین کنترل و کاهش آن با پنجره های نوین یو پی وی سی با شیشه دو جداره امکان پذیر است.

سهولت در نصب

با توجه به نصب سریع این نوع از پنجره ها، افزایش سرعت نصب پنجره در ساختمان ها را فراهم می سازد.

عایق دما

این محصول در برودت 62- و حرارت 81+ درجه سانتیگراد، تغییر شکل نمی دهد.

تنوع رنگ

این نوع پنجره با استفاده از روکش لمینیت در رنگ های مختلف متناسب با هر گونه سلیقه ارائه می شود.

عایق صدا

استفاده از در و پنجره های یو پی وی سی به همراه شیشه دو و یا چند جداره، تا حد قابل توجهی (40 سی دبل) مانع از انتقال صوت به داخل ساختمان ها می شود.

جلوگیری از ورود گرد و غبار و سایر آلودگی های محیطی

به علت استفاده از نوارهای آب بندی در ساخت در و پنجره های وی پی وی سی، از ورود گرد و غبار و و دوه به داخل منزل و محل کار تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند.

امکان نصب توری و حفاظ

پنجره های ساخته شده از پروفیل در و پنجره یو پی وی سی به دلیل امکان نصب توری و حفاظ از ورود حشرات موذی به داخل ساختمان ها جلوگیری به عمل می آورد.

مانع از نفوذ باران و آب

با استفاده از نوار های آب بندی در اطراف چهارچوب و قسمت باز شوی پنجره و همچنین عایق بندی دور پنجره در محل همجواری با دیوار ساختمان مانع از نفوذ آب های حاصل از بارش و شستشوی پنجره به داخل ساختمان می شود. همچنین ایجاد شیارهای تخلیه آب بر روی فریم، باعث هدایت آب های وارد شده به پنجره به بیرون می شوند.

عایق در مقابل الکتریسیته

جریان برق از پروفیل در و پنجره یو پی وی سی عبور نمی کند.

عدم نیاز به رنگ آمیزی

پروفیل های در و پنجره یو پی وی سی نیاز به رنگ آمیزی ندارند و در نتیجه منجر به حذف کامل هزینه رنگ آمیزی می شود.

مقرون به صرفه

به علت عایق دمایی و استفاده کمتر از وسایل گرمایشی در ساختمان ها منجر  به کاهش هزینه های مصرفی این نوع وسایل می شود.

ضد اشتعال و حریق

یو پی وی سی به سختی می سوزد، شعله ور نمی شود و تا زمانی که عامل آتش خاموش شود دیگر نمی سوزد و عامل تشدید آتش سوزی نمی شود.